Zmywarka czy zmywanie ręczne?

Zmywarki śmiało zdobywają nasze domy i serca. Nic dziwnego, bo chyba każdy, kto przyzwyczai się do zmywarki, nie wyobraża sobie kuchni bez niej. Jeśli zastanawiacie się czy warto zainwestować w zmywarkę, mamy dla Was kilka argumentów, które pomogą Wam podjąć decyzję.

Wygoda

Zmywarki zdecydowanie ułatwiają życie. Zamiast stać przy zlewie, ustawiać wodę, tak aby nie była ani za gorąca, ani za zimna, moczyć ręce, wylewać płyn na gąbkę, szorować, spłukiwać, odstawiać na suszarkę, gdzie zawsze brakuje miejsca, wystarczy po każdym posiłku włożyć naczynia do zmywarki. Nie trzeba ich spłukiwać, a jedynie usunąć resztki jedzenia. Gdy zmywarka będzie pełna, wkładamy kostkę lub wsypujemy proszek, nastawiamy program, zamykamy drzwiczki i … idziemy robić coś przyjemniejszego. Po zakończeniu programu, po prostu otwieramy zmywarkę i suche naczynia odkładamy do szafek.      

Oszczędność

Zmywarki pozwalają oszczędzić wodę, energię i czas! Badania wykazały, że na umycie ręczne 12 kompletów naczyń, zawierających 140 sztuk, w tym talerze, kubki, szklanki i sztućce, potrzeba około 103 litrów wody i 2,5 kW energii (wykorzystywanej do ogrzania wody). Tymczasem zmywarka o parametrach A/A/A na wykonanie tej samej pracy potrzebuje 15-22 litrów wody i 1-2 kW energii. W czasach, gdy ceny wody i energii znacznie wzrosły, takie oszczędności nabierają znaczenia.  Dzięki zmywarkom oszczędzamy też swój czas. Zamiast 79 minut spędzonych przy zlewie, bo tyle, jak wykazują badania, potrzeba przeciętnie, aby umyć ręcznie 12 kompletów naczyń, wystarczy 15 minut, aby załadować i rozładować zmywarkę.

Porządek

Sterty brudnych naczyń piętrzących się dookoła zlewu. Znany widok? Zmywarka pozwoli uniknąć bałaganu, co ma szczególne znaczenie w kuchniach połączonych z salonem. Po co patrzeć na brudne talerze, kiedy wszystko może elegancko czekać w zmywarce na moment, gdy włączymy urządzenie. 

Dokładniejsze zmywanie

Zmywarki myją naczynia w temperaturze 50-60⁰C, dzięki czemu lepiej usuwają bakterie. Poza tym detergenty używane w zmywarkach są silniejsze niż te, które wykorzystujemy do zmywania ręcznego, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą. Przez to dokładniej czyszczą naczynia. Nasze ręce także będą wdzięczne za taką odmianę. Mniej wody i mniej detergentów oznacza zdrowszą skórę. 

W ofercie firmy TEKA znajdują się zmywarki do zabudowy, które dyskretnie można wkomponować w szafki. Do wyboru modele o szerokości 60 cm na 14 kompletów naczyń (DW8 70FI) lub 12 kompletów naczyń (DW8 55 FI) oraz model o szerokości 45 cm, polecany do niewielkich kuchni na 10 kompletów naczyń (DW8 40F FI).  

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl