Jaki okap do kuchni? Który wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości pomieszczenia, dostępu do szybu wentylacyjnego, planu rozmieszczenia szafek oraz… Twojego pomysłu na aranżację. Dobrze dobrany okap będzie pasował do wnętrza i przede wszystkim pozbędzie się znad kuchenki lub płyty grzewczej zapachów i pary wodnej. Oczyści powietrze także z drobinek tłuszczu, które mogłyby osadzić się na ścianie, meblach, a nawet na suficie.

Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaki okap wybrać do kuchni, żeby być z niego zadowolonym nawet po latach użytkowania, koniecznie musisz wziąć pod uwagę 4 poniższe aspekty.

Dostęp do komina wentylacyjnego i sposób oczyszczania powietrza

Jeśli możesz podłączyć okap do wentylacji, wybierz wyciąg. Wyciągi zasysają powietrze z kuchni i odprowadzają je na zewnątrz wraz z uciążliwymi zapachami, tłuszczem i parą wodną.

Pochłaniacze sprawdzają się tam, gdzie nie można połączyć urządzenia z przewodem kominowym. Filtrują one powietrze i neutralizują zapachy, ale niestety nie niwelują wilgoci w powietrzu i nie obniżają temperatury powstałej w trakcie gotowania. Pamiętaj, że wiele urządzeń dostosowanych jest do pracy zarówno jako pochłaniacz, jak i jako wyciąg.

Wydajność

Aby okap mógł spełniać swoje zadanie, jego wydajność musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że wydajność powinna być przynajmniej 6-krotnie większa od kubatury kuchni.

Głośność okapu

Okap powinien być jednocześnie bardzo wydajny i możliwie cichy, szczególnie w przypadku aneksów kuchennych. Najcichsze modele dostępne w ofercie Teka wytwarzają na niższym biegu ok. 45 dB.

Sposób montażu

Wybór okapu możesz uzależnić także od miejsca, w którym chcesz go zamontować. Do wyboru masz 3 podstawowe rodzaje:

  • kominowe – klasyczne wyciągi naścienne z odprowadzeniem do komina wentylacyjnego, które są stosunkowo tanie i jednocześnie bardzo wydajne.
  • podszafkowe – pochłaniacze do przymocowania u spodu szafki. Na rynku dostępne są ponadto modele do zabudowy meblowej, a także teleskopowe – z wysuwaną częścią pochłaniającą.
  • wyspowe – pochłaniacze lub wyciągi montowane do sufitu, co daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl