Jeśli płyta gazowa to jaka?

Pomimo pojawienia się rozwiązań ceramicznych i indukcyjnych, wciąż nie tracą swoich zwolenników. Płyty gazowe są tańsze w zakupie, jak i w eksploatacji. Poza tym według wielu osób zapewniają lepszy smak potraw. Nie ukrywajmy też – żaden sposób nie zastąpi przypalania cebuli do rosołu na gazowym palniku.

Pytanie tylko, jaka płyta gazowa będzie najlepsza? Oto 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając sprzęt do swojej kuchni.

Kształt, wielkość i liczba palników

Wybierając płytę gazową musisz odpowiedzieć sobie na pytania, jak często i dla ilu osób gotujesz, a także ile możesz przeznaczyć na nią miejsca. Poza tym na rynku dostępne są rozwiązania z niestandardowym ułożeniem palników, co niektórym ułatwi, a innym może utrudnić gotowanie. Znajdziesz też wiele modeli z dodatkowymi palnikami, np. typu WOK.

Nie zapomnij ponadto sprawdzić, czy umiejscowienie pokręteł jest dla Ciebie wygodne.

Wydajność

Koniecznie zapoznaj się ze specyfikacja techniczną urządzenia. Nowsze rozwiązania pozwalają często zmniejszyć zużycie gazu nawet o 1/4, osiągając jednocześnie efektywność (stosunek wytworzonego ciepła do zużycia gazu) na poziomie ok. 69%.

Rodzaj rusztu i płyty podpalnikowej

Na rynku dostępne są modele ze stali nierdzewnej, emaliowane, ceramiczne, jak i ze szkła hartowanego. Wybór zależy od gustu oraz preferencji odnośnie czyszczenia. W przypadku rusztu warto zdecydować się na żeliwny, gdyż będzie on bardziej stabilny, także wtedy, gdy każdy palnik ma swój własny ruszt.

Zabezpieczenia i udogodnienia

Obecnie większość płyt gazowych wyposażona jest w system automatycznie odcinający dopływ gazu przy niezamierzonym zgaśnięciu płomienia. Upewnij się jednak, czy wybrany model na pewno posiada to rozwiązanie. Sprawdź też, czy ma wbudowaną zapalarkę – w pokrętłach lub uruchamianą osobnym przyciskiem. Jeśli masz małe dziecko, z pewnością docenisz sprzęt z systemem blokowania pokręteł.

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o ciekawej alternatywie. Opcją godną rozważenia są również płyty indukcyjne z dodatkowymi palnikami gazowymi, łączące w sobie zalety obu rozwiązań.

W ofercie TEKA można znaleźć między innymi:

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl