Jak działa płyta indukcyjna?

I choć na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże identycznie, różnią się tym, w jaki sposób ogrzewają stawiane na nich garnki i patelnie. Zasada działania płyty indukcyjnej jest zupełnie inna niż w przypadku rozwiązań ceramicznych.

Nieco fizyki podczas gotowania

Płyta indukcyjna do ogrzewania garnków wykorzystuje zjawisko odkryte przez Michaela Faradaya – prawo indukcji elektromagnetycznej.

Pod szklaną taflą zamiast nagrzewających się, metalowych spirali znajdziemy szerokie, płaskie cewki, których zadaniem jest wytwarzanie szybkozmiennego pola magnetycznego. Pole to nie generuje jednak bezpośrednio ciepła, lecz powoduje powstawanie w naczyniu prądów wirowych, które to odpowiedzialne są za nagrzanie garnka czy patelni.

Bezpieczeństwo

Ze względu na fakt, że to dno naczynia jest ośrodkiem grzewczym, a nie sama cewka umieszczona pod szkłem, płyta indukcyjna nie nagrzewa się. Po zdjęciu garnka nie istnieje więc ryzyko poparzenia się. Poza tym dzięki temu, że wysoka temperatura pojawia się wyłącznie na styku dna garnka z płytą indukcyjną, również sama zmiana ustawień nie wiąże się z koniecznością dotykania rozgrzanego szkła.

Niższe koszty użytkowania

Także same koszty użytkowania tego typu kuchenek są o wiele niższe niż w przypadku modeli ceramicznych. Podczas gotowania wytwarzane przez nie ciepło nie marnuje się ogrzewając niemalże całą szklaną taflę. Nie marnuje się też ogrzewając powietrze wokół garnka, jeśli ten jest mniejszy niż pole grzewcze.

Specjalne garnki

Praktycznie jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, że musimy zakupić naczynia, w których przynajmniej dno wykonane jest z materiału ferromagnetycznego – reagującego na pole magnetyczne. Jeśli jednak nie chcemy wymieniać całego zestawu garnków, możemy zdecydować się na specjalne podkładki.

Ze względu na specyfikę funkcjonowania płyt indukcyjnych osoby z rozrusznikami serca, aparatami słuchowymi czy pompami iniekcyjnymi przed zakupem urządzenia powinny upewnić się, czy nie będzie ono zakłócać pracy sprzętu medycznego. Poza tym w jej pobliżu nie należy odkładać kart bankowych, a także nośników danych – dysków twardych czy pendrive’ów.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl