Wyniki III edycji konkursu TEKA Inspiruje
„Kolory rodzinnego domu”

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za projekty nadesłane na III edycję konkursu TEKA Inspiruje. Jury podkreśliło, że w tym roku prace były na wyższym i do tego bardziej wyrównanym poziomie. Zwrócono jednak uwagę, że większość prac nie odpowiadała na pytanie o kolory. Uczestnicy zaprezentowali kuchnie zgodne z obecnie dominującym sposobem projektowania, w którym nie ma zbyt wielu barw. Dlatego jury potraktowało kolor jako pewną metaforę, bo przecież beże i szarości to też kolory, i spojrzało uważniej na rodzinność, którą uczestnicy zinterpretowali w bardzo ciekawy sposób. Rodzinność rozumianą z jednej strony jako koncentrację życia domowego w przestrzeni kuchennej, najczęściej wokół stołu, z drugiej zaś wprowadzenie do projektów rodzinnej tradycji. Tradycji będącej wspomnieniami z dzieciństwa, nie tylko w sferze przedmiotów, ale także smaków, spędzania czasu, planu kuchni. Jury przy wyborze laureatów patrzyło także na spójność projektu i ergonomię.

konkurs_partnerzy

Pliki do pobrania

I miejsce

Projekt przygotowany przez Weronikę Tomasik, pseudonim Woodluck

Jury doceniło autentyczność tego projektu, który został przemyślany od początku do końca. Szczególnie spodobało się umiejętne wprowadzenie tradycji bez tracenia nowoczesnego charakteru kuchni. Uznanie zyskało dopasowanie się do niełatwej przestrzeni – niedużej kuchni, ale otwartej na jadalnię, co pozwoliło zachować nastrój „bycia razem”. W tym projekcie uwagę zwracały też bardzo starannie zaprojektowane detale, przemyślany każdy szczegół. Udało się nowocześnie potraktować wybielone drewno, które daje ciepły kolor i umiejętnie je połączyć z odcieniem mięty. Kolory zostały potraktowane delikatnie, ale mimo to wyraźnie tworzą atmosferę miejsca. Brawa za wpisanie w starą architekturę wszystkich nowoczesnych funkcji wymaganych współcześnie w kuchni.

II miejsce

Projekt przygotowany przez Aleksandrę Chojnacką, pseudonim OCH

Nieduża nowoczesna kuchnia, w której kolor mimo, że nie jest dominujący, decyduje o jej charakterze. W tym projekcie kolor został użyty z umiarem, ale zdecydowanie. Widać wyraźne wprowadzenie koloru w zabudowie i uzupełniające detale kolorystyczne. Taki sposób podejścia do koloru w kuchni można polecić każdemu: na tle neutralnej bazy zostają wprowadzone umiejętnie akcenty jednego koloru. Uniwersalność tego podejścia polega także na tym, że kolor można wymienić zgodnie z własnymi upodobaniami. Ta kuchnia będzie równie dobrze wyglądała z czerwienią czy błękitem. Jury spodobał się także sposób umieszczenia urządzeń AGD, które razem z półkami tworzą spójną kompozycję. Zauważono też ciekawe, nowoczesne detale takie jak lampa nad blatem czy kolorowa bateria kuchenna.

III miejsce

Projekt przygotowany przez Konrada Garbowskiego, pseudonim Mistral

Duża rodzinna przestrzeń, która nie służy wyłącznie, aby w niej gotować, ale też aby w niej przebywać w ciągu dnia, prawdopodobnie z dziećmi. Dzieci mogą się bawić pod oknem na specjalnej ławie lub rysować przy stole/blacie kuchennym, przyglądając się rodzicom pracującym w kuchni. Można sobie wyobrazić, że zamiast jednego z krzeseł stanie wysoki stołek dla dziecka. Kuchnia ma całodzienny charakter, podkreślony tym, że wszystkie sprzęty kuchenne są nieco ukryte, pozostają w cieniu, wyeksponowany jest natomiast obraz nad blatem, wnoszący do niej domowy mieszkalny charakter. Kuchnia jest przechodnia przez co staje się elementem przestrzeni dziennej przez który odbywa się ruch. Neutralna architektura i zabudowa stanowią tło do świadomie wprowadzanych akcentów kolorystycznych w postaci mebli i obrazów. Kolory w tym wnętrzu zapewne będą też wprowadzać ludzie – ich ubrania, zabawki, książki. Jest to bardzo praktyczne myślenie o kolorze. Jury zwróciło uwagę, że w tym projekcie jest trochę za mało oświetlenia.

Wyróżnienie

Projekt przygotowany przez Natalię Okolus, pseudonim 15525

Ta kuchnia bardzo spodobała się jury ze względu na panujący w niej autentyczny rodzinny nastrój. Otwarte półki sugerują, że może w niej się pojawić pewien chaos, ale to właśnie on wprowadzi do wnętrza kolory i niewymuszoną naturalność. Łatwo tu jest biesiadować i wspólnie spędzać czas przy wygodnym stole. Niestety w tym projekcie okap został nieprawidłowo (za wysoko) umieszczony nad płytą kuchenną.

Wyróżnienie

Projekt przygotowany przez Emilię Talarek, pseudonim Emilia

Jury postanowiło wyróżnić ten projekt za zauważenie i zmierzenie się z rzeczywistym społecznym problemem ludzi, którzy migrując za pracą czy na studia próbują stworzyć namiastkę domu w wynajmowanych przestrzeniach. W mieszkaniu z dwoma pokojami, które mogą być wynajmowane przez dwie różne osoby, na bardzo małej powierzchni, udało się stworzyć wygodną kuchnię. Drobne elementy przywiezione w domu typu kwiatek czy obraz nadadzą jej osobistego charakteru, a otwarcie kuchni na korytarz tworzy wspólną przestrzeń dla wynajmujących.

Wyniki z lat poprzednich

II edycja konkursu
„Kuchnia sercem domu”

I miejsce: Karolina Zakrzewska

II miejsce: Joanna Dolot

III miejsce: Agnieszka Kołacz

Wyróżnienie: Natalia Okolus

I edycja konkursu
„Kuchnia połączona z salonem”

I miejsce: Maciej Kozłowski

II miejsce: Łukasz Rząd

III miejsce: Agnieszka Mańkiewicz-Kipa

Wyróżnienie: Sabina Palenik

I edycja konkursu
„Kuchnia w osobnym pomieszczeniu”

I miejsce: Renata Bryła

II miejsce: Bartłomiej Drabik

III miejsce: Kaja Radziszewska

Nagrody

Nagrodami w III edycji konkursu TEKA Inspiruje są vouchery na zakup dowolnych urządzeń z bogatej oferty firmy TEKA, w skład której wchodzą m.in. piekarniki, płyty grzewcze, okapy, chłodziarko-zamrażarki, okapy, zlewozmywaki oraz baterie kuchenne i łazienkowe.

  • Pierwsze miejsce to voucher na zakup urządzeń TEKA o wartości 10 000 zł.
  • Drugie miejsce to voucher na zakup urządzeń TEKA o wartości 5 000 zł.
  • Trzecie miejsce to voucher na zakup urządzeń TEKA o wartości 3 000 zł.
  • Nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca to voucher na szkolenie AutoCad stopień I (do wykorzystania w ciągu 6 miesięcy)

Laureatów wybrało jury w składzie

  • dr hab. arch. Joanna Maria Walendzik-Stefańska – Wydział Architektury Wnętrz ASP Warszawa
  • Agnieszka Gruszczyńska-Hyc –redaktor naczelna magazynu „M jak mieszkanie”
  • Maria Tyniec – projektantka wnętrz, malarka
  • Iwona Kryczka –marketing manager, Teka Polska

Przy wyborze zwycięzców jury brało pod uwagę spójność projektu, funkcjonalność, zgodność z tematem, adekwatność rozwiązania przestrzennego do celu.