Zmywarka czy zmywanie ręczne?

Zmywarki śmiało zdobywają nasze domy i serca. Nic dziwnego, bo chyba każdy, kto przyzwyczai się do zmywarki, nie wyobraża sobie kuchni bez niej. Jeśli zastanawiacie się czy warto zainwestować w zmywarkę, mamy dla Was kilka argumentów, które pomogą Wam podjąć decyzję.

Wygoda

Zmywarki zdecydowanie ułatwiają życie. Zamiast stać przy zlewie, ustawiać wodę, tak aby nie była ani za gorąca, ani za zimna, moczyć ręce, wylewać płyn na gąbkę, szorować, spłukiwać, odstawiać na suszarkę, gdzie zawsze brakuje miejsca, wystarczy po każdym posiłku włożyć naczynia do zmywarki. Nie trzeba ich spłukiwać, a jedynie usunąć resztki jedzenia. Gdy zmywarka będzie pełna, wkładamy kostkę lub wsypujemy proszek, nastawiamy program, zamykamy drzwiczki i … idziemy robić coś przyjemniejszego. Po zakończeniu programu, po prostu otwieramy zmywarkę i suche naczynia odkładamy do szafek.      

Oszczędność

Zmywarki pozwalają oszczędzić wodę, energię i czas! Badania wykazały, że na umycie ręczne 12 kompletów naczyń, zawierających 140 sztuk, w tym talerze, kubki, szklanki i sztućce, potrzeba około 103 litrów wody i 2,5 kW energii (wykorzystywanej do ogrzania wody). Tymczasem zmywarka o parametrach A/A/A na wykonanie tej samej pracy potrzebuje 15-22 litrów wody i 1-2 kW energii. W czasach, gdy ceny wody i energii znacznie wzrosły, takie oszczędności nabierają znaczenia.  Dzięki zmywarkom oszczędzamy też swój czas. Zamiast 79 minut spędzonych przy zlewie, bo tyle, jak wykazują badania, potrzeba przeciętnie, aby umyć ręcznie 12 kompletów naczyń, wystarczy 15 minut, aby załadować i rozładować zmywarkę.

Porządek

Sterty brudnych naczyń piętrzących się dookoła zlewu. Znany widok? Zmywarka pozwoli uniknąć bałaganu, co ma szczególne znaczenie w kuchniach połączonych z salonem. Po co patrzeć na brudne talerze, kiedy wszystko może elegancko czekać w zmywarce na moment, gdy włączymy urządzenie. 

Dokładniejsze zmywanie

Zmywarki myją naczynia w temperaturze 50-60⁰C, dzięki czemu lepiej usuwają bakterie. Poza tym detergenty używane w zmywarkach są silniejsze niż te, które wykorzystujemy do zmywania ręcznego, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą. Przez to dokładniej czyszczą naczynia. Nasze ręce także będą wdzięczne za taką odmianę. Mniej wody i mniej detergentów oznacza zdrowszą skórę. 

W ofercie firmy TEKA znajdują się zmywarki do zabudowy, które dyskretnie można wkomponować w szafki. Do wyboru modele o szerokości 60 cm na 14 kompletów naczyń (DW8 70FI) lub 12 kompletów naczyń (DW1 605 FI lub DW8 55 FI) oraz modele o szerokości 45 cm, polecane do niewielkich kuchni na 10 kompletów naczyń (DW1 455 FI lub DW8 40F FI).  

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl

ECO SPOSÓB NA ODPADY

Ochrona środowiska i racjonalne gospodarowanie odpadami to tematy, które są obecnie szczególnie aktualne. Nowe zasady segregowania śmieci mają wpływ na codzienne życie każdego z nas. Dlatego warto sobie ułatwić zadanie instalując w kuchni młynek do rozdrabniania odpadów. Takie rozwiązanie pozwoli szybko i sprawnie pozbyć się resztek organicznych. Dodatkowe korzyści to zmniejszenie ilości wyrzucanych śmieci oraz całkowite pozbycie się przykrych zapachów jakie wydzielają gnijące w kuble odpady. Wystarczy wrzucić resztki do zlewu, puścić strumień zimnej wody, włączyć młynek i gotowe. Prosto, szybko i ekologicznie.

Młynek do rozdrabniania odpadów jest urządzeniem praktycznym i łatwym w użyciu. Usuwa wszystkie miękkie odpadki organiczne takie jak obierki warzyw i owoców, niewielkie kostki i chrząstki, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz resztki jedzenia.  Przed włączeniem młynka należy puścić strumień zimnej wody. Woda pomaga wypłukać  resztki, a także chłodzi pracujący młynek. Odpady wrzucone do otworu odpływowego są rozdrabniane przez obracającą się tarczę ze stali nierdzewnej, a następnie wypłukiwane strumieniem bieżącej wody. Młynki można montować  zarówno w zlewozmywakach ze stali szlachetnej, jak i tych wykonanych z tegranitu czy graniteki. Należy tylko zwrócić uwagę, aby zlewozmywak miał standardową średnicę odpływu  3 ½”. Ważne jest także przestrzeganie wskazań producenta dotyczących użytkowania tego urządzenia. Nie wolno do niego wrzucać np. metalu, szkła, kamieni, piasku czy folii. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi. Montaż młynka jest stosunkowo prosty. Umieszcza się go bezpośrednio pod odpływem zlewozmywaka i podłącza do kanalizacji.

W ofercie TEKA znajdują się 3 młynki różniące się między sobą mocą i wielkością:  TR – 23,1; TR – 50,4; TR -34,1 V

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl

JAKI ZLEWOZMYWAK WYBRAĆ?

Kupując zlewozmywak należy zwrócić uwagę na jego trwałość, funkcjonalność i wzornictwo. Zlewozmywaki mogą być wykonane ze stali gładkiej lub z mikroteksturą albo z materiałów przypominających kamień takich jak tegranit. Ważne jest, aby materiał był trwały i nie niszczył się pod wpływem działania kwasów i ługów, był odporny na zarysowania, działanie promieni UV i wysoką temperaturę. Materiały, z których wykonane są zlewozmywaki TEKA, zapewniają długoletnie, bezproblemowe użytkowanie, dlatego klient dostaje aż 75 lat gwarancji na zlewozmywaki stalowe i 20 lat gwarancji na zlewozmywaki z tegranitu. Istotny jest także kształt i wielkość zlewozmywaka. Dobieramy je w zależności od wielkości kuchni, intensywności wykorzystywania, lokalizacji urządzenia. Na rynku są małe jednokomorowe zlewozmywaki, takie jak np. Basico 510, idealne do kawalerki, zlewozmywaki narożne np. Angular czy wygodne półtorakomorowe, głębokie zlewozmywaki z dużym ociekaczem jak Aura 60 B-TG. Można też wybierać spośród różnorodnych wzorów, aby jak najlepiej dopasować zlewozmywak do stylu w jakim jest urządzona kuchnia. Niektóre modele z elementami szklanymi np. Lux 1B 1D będą znakomicie wyglądać w nowoczesnych eleganckich wnętrzach, z kolei zlewozmywaki z tegranitu w kolorze aluminium i sepia świetnie pasują do modnych wnętrz loftowych. Warto też rozważyć zakup dodatków, takich jak wkłady sitowe czy deski, które zwiększą funkcjonalność zlewozmywaka.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl