ZATRZYMAJ WYPŁYWAJĄCE PIENIĄDZE

Oszczędzanie wody nie musi oznaczać ogromnych poświęceń. Czasem proste sposoby pozwolą uzyskać dobre efekty. Obecnie, gdy ceny wody znacznie wzrosły, o czym wiele osób mogło się boleśnie przekonać otrzymując roczne rozliczenie kosztów eksploatacji mieszkania, warto pomyśleć o oszczędnościach.

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zmniejszyć rachunki za wodę:

Wybierz wodooszczędną baterię

Dobre baterie mają zainstalowane specjalne perlatory, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 60% wody. Zamiast zużywać 12 litrów wody na minutę, zużywają tylko 5 litrów. Do tego zapobiegają rozpryskiwaniu się wody.

W ofercie TEKA  znajdują się wodooszczędne baterie Formentera, Palma czy Inca Pro.

Kup ECO Kit

Szybkim i prostym sposobem na oszczędzanie wody jest zamontowanie w baterii, którą już mamy, perlatora z ogranicznikiem przepływu.

W zestawie ECO Kit znajdują się 3 perlatory ograniczające przepływ wody do 5 l/min, do montażu w bateriach umywalkowych i bidetowych oraz 1 regulator przepływu wody do 9 l/min, do montażu w wężach prysznicowych montowanych do baterii natryskowych i wannowo-natryskowych

Napraw baterie

Nieszczelne krany to jeden z bardziej podstępnych sposobów marnowania wody.

Niby to tylko powoli kapiące krople, ale przy założeniu, że jedna kropla spada co sekundę, w ciągu roku przecieknie ponad 11 000 litrów wody!

Zakręcaj wodę, gdy jej nie używasz

Woda wcale nie musi być cały czas odkręcona np. podczas mycia zębów czy golenia. Ta która spływa, gdy jesteśmy zajęci czymś innym, jest zwyczajnie marnowana.

Bierz prysznic i kąpiel z głową

Prysznic jest znacznie bardziej oszczędny niż w kąpiel w wannie, ale pod warunkiem, że nie stoimy godzinami pod strumieniem wody. Szacuje się, że na przeciętną kąpiel w wannie zużywamy 200-250 litrów wody, a pod prysznicem około 4 razy mniej. W wannie jednak też można ograniczyć zużywaną wodę. Po pierwsze, najpierw należy zatkać korek, a dopiero potem odkręcać wodę. Po drugie, warto napełniać wannę mniej więcej w 1/3. Gdy już w niej siądziemy, w miarę potrzeby, możemy dolać więcej wody.

Używaj korków lub misek

Jeśli zmywasz lub pierzesz ręcznie nie rób tego pod bieżącą wodą. Wystarczy zatkać korkiem jedną komorę zlewu lub umywalkę, nalać do niej detergent i tak przygotowaną wodę wykorzystać do umycia większej liczby naczyń lub uprania ubrań. Do tego celu można także używać plastikowych misek, a wodą z detergentem opłukać toaletę

Unikaj zbędnego spłukiwania toalety

Niektórzy traktują toaletę jak kosz do śmieci i wrzucają tam co popadnie: niedopałki papierosów, chusteczki higieniczne, resztki jedzenia i inne odpadki. Nie dość, że takie postępowanie to prosta droga do zapchania rur, to jeszcze spłukiwanie śmieci jest czystym marnowaniem wody

Zapełniaj pralkę i zmywarkę. Używaj programów oszczędnych

Mimo, iż urządzenia AGD zużywają mniej wody niż jej potrzeba do prania lub zmywania ręcznego, to warto korzystać z nich w mądry sposób. Włączanie pralki, w której znajduje zaledwie kilka rzeczy nie jest racjonalne. W miarę możliwości starajmy się włączać te urządzenia wtedy, gdy są pełne. I mimo, iż najnowsze modele dostosowują ilość używanej wody do wielkości wsadu i tak bardziej ekonomiczne będzie pranie i zmywanie przy pełnym załadunku

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl

CZYSTA WODA PROSTO Z KRANU

Kupowanie wody w plastikowych butelkach jest bardzo powszechne i stanowi zauważalny wydatek w domowym budżecie. Tymczasem można w prosty sposób zapewnić sobie smaczną wodę do picia i gotowania montując w kuchni baterię z systemem filtrującym. Zamiast kupować i dźwigać butelki z wodą wystarczy odkręcić kurek i cieszyć się świeżą, czystą wodą. Tego typu rozwiązanie jest także pro-ekologiczne, gdyż pozwala zmniejszyć ilość zużywanych i wyrzucanych plastikowych opakowań, a jak wiadomo plastikowe śmieci są poważnym problemem w naszych czasach.

W ofercie TEKA znajdują się dwa modele baterii kuchennych z systemem filtrującym: OS200 i OS206 różniące się między sobą wzornictwem. Zamontowany w nich, wyjątkowo efektywny, system filtrujący neutralizuje smak chloru i nieczystości organiczne, a tym samym poprawia smak i zapach wody. Można go bez problemu zamontować w każdej kuchni ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca pod zlewozmywakiem. Jego trwałość to 7600 l przefiltrowanej wody lub 1 rok.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: zapytajeksperta@tekainspiruje.pl